Wpisy

Strona główna » nieruchomości » budowa » Rodzaje pustaków

Rodzaje pustaków

rodzaje pustakówWśród materiałów budowlanych ogromną rolę odgrywają pustaki ścienne, które dzielimy na dwa podstawowe rodzaje. Wyróżnia się pustaki ceramiczne oraz pustaki betonowe. Do wyprodukowania pustaków betonowych wykorzystuje się zwykły beton lub tak zwany lekki beton na kruszywie. Stosowane kruszywo może być bardzo różne. Zazwyczaj stosuje się jednak keramzyt. Pustaki stosowane są powszechnie w budowie ścian o charakterze zarówno zewnętrznym, jak i wewnętrznym. Pustaki ceramiczne produkowane są bardzo podobnie do również niezwykle popularnej cegły ceramicznej.

Wyprodukowanie pustaków betonowych jest dużo bardziej skomplikowane. Aby je wyprodukować należy napełnić masą betonu specjalną formę. Następnie się ją zagęszcza oraz rozformowuje. Proces wiązania, a także twardnienia sprawia, że pustak zyskuje określoną wytrzymałość mechaniczną. Poprzez te dwa procesy można pustakom nadawać nieco odmienne właściwości. Pustaki dostępne są w bardzo różnych rozmiarach dzięki czemu nie ma problemów ze znalezieniem takich, które są maksymalnie dopasowane do potrzeb. Cechą charakterystyczną pustaków jest również istnienie otworów, których układ może być bardzo różny.

W większości wypadków dostrzeżemy w pustakach otwory, które ułożone są w sposób mijankowy. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko powstania tak zwanych mostków termicznych. Warto podczas prac budowlanych stosować pustaki o większych rozmiarach.  Dzięki temu roboty murarskie można wykonać dużo szybciej. Pozwala to również na zmniejszenie ilości spoin.